Resurrection Cup

 

Uzun zamandır Türkiye’de DotA’mıza ait herhangi bir aktivite göremedik. Bu sessizliği bozmanın vakti gelmedi mi? Community’yi canlandırmak adına üzerimize düşeni yapma zamanı. Amaç her şeyden önce eğlenmek. DotA 2’nin her hafta yaptığı Battle Cup’a 30 lira vermektense; yerli malı yurdun malı olarak topladığımız paranın %75’ini ödül olarak dağıtarak tatlı bir etkinlik yapmak, hasret gidermek. Online eliminasyonu geçen 8 takım ile Adeks’te heyecanlı bir turnuva finali bizi bekliyor olacak.

Turnuva Formatı : Grup (Online) / Single Elimination (LAN)

Tarih: 26-27-28 Ağustos Online  eliminasyon – 31 Ağustos ADEKS LAN finali

Kayıt Bitiş Tarihi : 23 Ağustos 23:59 /  24 Ağustos 20.00 Canlı Yayın Kura Çekimi

Tür : 5v5

Kullanılacak PC sayısı : 20

Katılım ücreti : 50 TL (takım başı)

Ödül: 32 takım olma durumunda toplanan ücretin %75’i.

  1. Takım 800 TL
  2. Takım 350 TL
  3. Takım 150TL

Slot: 8/32  (8 takım davetli)

Katılım İçin:

Slot 32 takımdan oluşmaktadır.

Katılım ücreti katılım önceliği anlamına gelmektedir.

Katılım ücreti takım başına 50 tl’dir. Kişi başı 10 lira olarak da görülebilir.  Katılım ücreti banka havalesi-eftsi üzerinden ön kayıt şeklinde başlamaktadır. Takım adını açıklama kısmına yazmanız yeterlidir. Kayıt ücretleri ayrı ayrı kabul edilmez, bir kişi takım adına yatırmalıdır. Ayrıca varsa havale-eft ücreti turnuva ücretinden hariçtir.

Banka Hesapları:

İş Bankası

Dikilitaş/İST – Orhan ÖZALP

TR72 0006 4000 0011 1610 4125 01

Ücretini yatıran takım Orho’yu ekleyerek dekont veya hangi isimle yatırdığını açıklayarak slotunu ayırabilir.

Katılım ücretinin ardından takımları ve steam hesapları görmek için şu siteye kayıt olup, steam hesabınızla eşleştirmeniz gerekmektedir.

Bir sonraki adım ise Profilinize basarak Create Team  Page diyerek takım  kurduktan sonra ayar tuşuna basıp çıkan menüden linki alıp arkadaşlarınıza davet göndermek.

Ardından şu linke tıklayarak turnuvaya kayıt atabilirsiniz. Takım adınızı yazıp Orho’dan katılım için şifrenizi alabilirsiniz.

Turnuvaya katılan her takım kaptanı  Takım formunu  doldurup mail atmak zorundadır. Takım formuna oyuncu isimleri, takım logonuz ve kaptana ait cep numarası yazmanız zorunludur.

Katılan her takım kaptanı Discord kanalına girmekte zorunludur. Ayrıca turnuvaya katılmayan veya takım kaptanı olmayan da kanala gelebilir.

Senaryo 2

Temennimiz değil tabi ki ama katılım yetersizliği durumunda olacaklar şöyle; tabi ki herkes yine oynayacak. Katılım ücretinin toplamının %75’i ödül olarak dağıtılacaktır.

16 takım olması halinde yine turnuva sistemi Grup eliminasyonu, 4’erli 4 gruptan en iyi 2 takım çıkacaktır.

16  ve 32 takım arasında katılımcı olması durumunda sayıya göre Double eliminasyon(winner-loser bracket) veya sayıya göre organizatörler tarafından uygun eliminasyon sistemi uygulanacaktır. Aynı şekilde ödül yeniden organizasyon sahipleri tarafından belirlenecektir. Örn. 16 takım olması dahilinde Ödül 400,175,75 tl şeklinde dağılacaktır.

Online eleme işleyişi:  

Grupların kura çekimi oluştan sonra her takım kaptanı önce birbirleriyle maçı hangi gün oynayacaklarını kararlaştıracak, sonrasında hakeme bilgi verecektir. Eğer rakip takım ile uyuşmayan bir durum söz konusu olursa hakem devreye girip kesin tarih verecektir. Bu tarihte maça gelmeyen takım maçı kaybetmiş sayılacaktır. Dipnot; tercihimiz akşam yayın yapılabilir saatlerde olmasıdır.

Grup eliminasyon sistemi hakkında bilgi:

Maçlar tek maç üzerinden oynanacaktır. Gruplar 4 takımdan oluşmaktadır. Gruptaki her takım birbiriyle 1 kez karşılaşmak zorundadır. Grubun en iyi takımı gruptan çıkmaya hak kazanır. Gruptan çıkan takımlar Adeks’te LAN finaline katılmaya hak kazanır. Kazanılan her maç 3 puandır, free win  veya rakibi geri çekilse dahil. Düşük ihtimal ama puanlarda beraberlik olması durumunda beraberliğin olduğu takımlar arasında yapılmış maçın galibi çıkmaya hak kazanır. (Düşük ihtimal; grupta herkesin birbirini yenmesi durumunda  hakem insiyatifi dahilinde yeniden maç düzenlenebilir.)

Double eliminasyon sistemi hakkında bilgi: (bu sistem 16 veya 32 takım arasında katılımcı(örn 24 takım) olması durumunda kullanılacaktır.)

Her takım en az 2 maç atmak zorundadır. Kazananlar farklı dalda, kaybedenler farklı dalda ilerler. 2 kere kaybeden turnuvadan elenmiş olur. Son 8 takım Adeks’te LAN finaline katılmaya hak kazanır.

Single eliminasyon sistemi :

Ön elemeyi geçen son 8 takım Adeks’te LAN finalinde oynamaya hak kazanmıştır. Çeyrek final olarak başlayacak turnuva da maçlar tekli eliminasyon sistemiyle yapılacaktır. Yani turu geçemeyen takım turnuvaya veda edecektir. Bo3 yani 3 maçın en iyisi olarak çeyrek ve yarı final oynanacak, yani 2 win alan turu geçer. Final ise Bo5 olacaktır. Bu durumda da 3 win alan şampiyon olmuş olur.

3.lük maçı yarı finalde kaybedenler arasında oynanacaktır. Bu maçta bo3 olacaktır.

Yani özetle DotA’ya doyacağımız bir LAN partisi bizi bekliyor.

Turnuva düzeni:

 

Online eleme turundan sonra 29 Ağustos saat 20:00’da Çeyrek final kura çekimi yapılacaktır.

Adeks’te oynanacak karşılaşmalarda takımlar çapraz şekilde bilgisayarlara oturtulup maçlarını yapacaktır. 20 bilgisayar kullanılacağı için Tur1 – Tur2 şeklinde çeyrek final karşılaşmaları kura sonrası belirlenmiş olacaktır.LAN finali sabah 09.00’da başlayacaktır.

Tur1 takımları en geç 08.30’da adekste olmalıdır. Tur2 takımları ise en geç 10:30’da Adeks’te olmalıdır.Yarı final maçında(ihtimal) yan yana – karşılıklı bilgisayarlarda oynama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durumda yazı tura atılıp çapraz masalara takım yerleştirilir.3.lük maçında(ihtimal) yan yana – karşılıklı bilgisayarlarda oynama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durumda yazı tura atılıp çapraz masalara takım yerleştirilir.

EKSTRALAR:

Çeyrek finale kalan 8 takımın kullanacağı masaların özellikleri şu şekilde;

 

 

 

 

 

Turnuva Menüsü:

Adeks mutfağının lezzetlerinden Tavuk dürüm, patates ve bardakta içecek sadece turnuvaya özel 15 TL.

Stream:

Gün boyu dev ekranda maçları takip edebileceğiniz gibi online ortamdan da yayını takip edebilirsiniz.

Kurallar

Her takım yedek oyuncusuyla birlikte 6 kişi olarak turnuvaya katılır.

Ücretini yatırmış ve elemeyi geçip vazgeçen takım yerine sırasıyla gruptaki en iyi diğer maç yaptığı ama kaybeden takım-takımlara sorulur. Katılma isteği olan slotun yerine geçer. Bu gibi durumlarda turnuvaya gelemeyeceğinizi veya vazgeçtiğinizi en geç 1 gün önceden turnuva yetkililerine bildiriniz.

Ücretini yatırmış ama online elemeye girmekten vazgeçen takımların öncelikle hakemlere en geç 19 Ağustos’a kadar iletmesi gerekmektedir. Bu durumda katılım ücreti iade edilir.

Ücretini yatırmış ama takımda oyuncu değişikliği isteyen takımların 23 Ağustos 23.59’a kadar hakemlere iletmesi gerekmektedir. Bu durumda değişiklik yapılabilir, aksi takdirde oyuncu değişikliği yapılamaz.

Kayıtlı hesaplar haricinde farklı accountla oynamak tespit edildiğinde diskalifiye veya maç kaybına sebep olmaktadır.

Oyun içinde harasslaşma hariç küfürleşme diskalifiye sebebidir. Bu gibi durumlarda oyunda screenshot alıp ilgili hakem-yöneticilere göndermeniz yeterlidir. Maç bittikten sonra dahi sonuç etkilenebilir. (gereksiz tahrik varsa küfür eden değil tahrik eden elenir.)

Oyunda yapılabilen(varsa) her türlü bug-abuse-bd serbesttir. Patch içinde bizim müdahale edebileceğimiz bir şey yoktur.

Script kullanımı farkedilirse kullanan takım diskalifiye edilir.

Oyunlar CM modda oynanmaktadır. (varsa) Dota plus ve watch game gibi özelliklerde herhangi bir açık bulunup oyun lehine kullanıldığı tespit edilirse diskalifiye veya maç kaybına sebeptir.

Her takımın 3 pause hakkı bulunmaktadır. Kısa süreli pause lar hariç (Mouse’un pili biter takarsın) pauselar 5 dakika süre sonunda açılabilir. Oyundan düşmeler rakip insiyatifine göre değişir, karşı takım beklemeyi kabul etmediği takdirde 3. pause sonunda 4v5 devam edilir. (3. Pause sonunda 15 dk geçmiş olmak şartıyla)

GG vermek serbesttir.

Oyunlar seyirciye açık kurulabilir. Her iki tarafa da uygun bölgede ping sorunu yaşanmayacak şekilde server seçilmesi zorunludur. En iyi ve en yakın server Luxenburg olduğu için oyunlar burada kurulacaktır.

Her takım kaptanı rakip takım kaptanı steamden eklemek zorundadır. Aralarındaki iletişim sağlanıp lobi kurularak oyuna başlanacaktır.

Takım kaptanları oyun sonlarında Ekran görüntüsü veya match id sonuç ile ilgili hakem-yöneticiye bildirilmek zorundadır.

Organizasyon:

KennyMajere

Orho